Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi

 

Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi

Teknoloji fakültesi denilince herkesin aklına tek bir soru geliyor: Mühendislik fakülteleri ile teknoloji fakülteleri arasındaki farklar nelerdir? İlk olarak bunu açıklayarak başlamak istiyorum yazıma.

Teknoloji fakültelerinde eğitim daha çok uygulama ağırlıklıdır. Mühendislik fakültelerinde ise teorik kısım daha ağır basar. Ayrıca teknoloji fakültelerinde , mühendislik fakültelerinde olmayan bölümler de vardır. Teknoloji fakülteleri de mühendis unvanını alır ve mühendislik fakültesi mezunları ile aralarında hiçbir fark yoktur. Teknoloji fakültesi kavramı biraz kafanızda canlandıysa Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesini anlatmaya başlayalım.

 

Teknoloji Fakültesi, Gazi Üniversitenin merkez kampüsünde yer alan hatta merkez kampüste en geniş alanı kaplayan fakültelerden birisidir. İçerisinde birçok bölüm vardır bunlar :

Ağaçişleri Endüstri Mühendisliği,

Bilgisayar Mühendisliği,

Elektrik-Elektronik Mühendisliği,

Endüstriyel Tasarım Mühendisliği,

Enerji Sistemleri Mühendisliği,

İmalat Mühendisliği,

İnşaat Mühendisliği

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği

Otomotiv Mühendisliği

Bölümleridir.

Gazi Üniversitesi teknoloji fakültesinde eğitim dili Türkçedir. Normal dersler Türkçe olsa bile iyi bir şekilde İngilizce eğitimi de verilir. İngilizce dersleri uzaktan eğitim şeklinde değildir. Çalışırsanız ve iyi bir hocaya denk gelirseniz İngilizce konusunda da kendinizi geliştirirsiniz.

Teknoloji Fakültelerinin en büyük avantajlarından birisi, iş yeri eğitimidir. Son sınıfın birinci veya ikinci dönemi bir dönem boyunca normal yaz stajlarınızın haricinde staj yaparsınız. Mühendislik fakültelerindeki gibi her yaz belirli gün sayısında staja gidiyorsunuz zaten. Bir de bunun dışında bir dönem iş yeri eğitimi ile staja gidersiniz. Ortalamanızı yüksek tutarsanız iş yeri eğitiminde bölümünüz size güzel firmaları ayarlar. Gazi Üniversitesi köklü bir üniversite olduğu için birçok firma ile protokol imzalamıştır. Yani siz iş yeri eğitimi yapacak yer bulamazsanız bile okul size her türlü yardımcı olur.

Bulunduğu konum olarak da Teknoloji Fakültesi her yere yakındır. Dediğim gibi merkez kampüste yer alıyor ve Gazi Üniversitesi merkez kampüsten Ankara’nın birçok yerine kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca okulda düzenlenen etkinlikler merkez kampüste düzenlenir. Genelde de okuldaki en büyük yeşil alan Teknoloji Fakültesinde olduğu için buranın önü tercih edilir etkinlik yeri olarak. Bu da bir avantaj.

Eğer Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesine gelmek istiyorsanız gönül rahatlığıyla gelebilirsiniz. Bölümden bölüme değişse bile hocaları genelde kalitelidir. Bölüm web sitesinden akademik kadroya bakabilirsiniz zaten. Prof, doçent sayısı vb. çoğunluktadır. Bunun dışında sunduğu imkanlarla da birçok avantaj sağlar.

MZHSD

Hasan Süha DOĞAN

  1. Detaylı bilgi adresi: https://instagram.com/teknoloji2019giris?igshid=unwomc4tne4t
  2. Ayrıca Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakütlesi hakkındaki yazımızı okumak için: https://misakizafer.com/2019/07/21/eczacilik-meslegi-ve-gazi-universitesi-eczacilik-fakultesi/

 

 

Please follow and like us:
The following two tabs change content below.

Hasan Süha Doğan

Dün Bugün Yarındı..

Latest posts by Hasan Süha Doğan (see all)

1 thought on “Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi

Comments are closed.